Cena hurtowa
Waluta | Kupno | Sprzedaż | |
Szkocja Funt | SCP | 4.9070 | 5.0700 |
Cena detaliczna
Waluta | Kupno | Sprzedaż | |
Szkocja Funt | SCP | 4.3600 | 5.0800 |
Bank Clydesdale rozpoczął emisję banknotu o nominale 20 funtów szkockich w 2009 r. Obecnie są one nadal w obiegu. Fioletowy banknot dwudziestu funtów przedstawia Roberta Bruce, króla Szkotów. Słowa „Clydesdale Bank” są wydrukowane na banknocie papierowym. Stanowi część serii światowego dziedzictwa. Na odwrocie rachunku za 20 funtów znajduje się wioska New Lanark w dolinie Clyde.
Bank Clydesdale zaczął emitować banknot o nominale 20 funtów szkockich w 2020 r. Obecnie są one nadal w obiegu. Robert Bruce, król Szkocji jest przedstawiony na nowym 20-funtowym banknocie Clydesdale Bank. Pająk jest przedstawiony dwukrotnie: z przodu i w oknie, tkając sieć. To nawiązanie do słynnej historii Roberta Bruce, jaskini i pająka. Rewers polimerowego banknotu przedstawia archipelag St Kilda, który jest jedynym w Wielkiej Brytanii, podwójnie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO,nominowanemu w 1986 i 2005 roku.
Bank Clydesdale zaczął emitować banknot 50 funtów szkockich w 2009 roku. Obecnie jest on nadal w obiegu. Przedstawia wizerunek szkockiej lekarki Elsie Inglis. Na papierowym banknocie wydrukowano tekst „Clydesdale Bank”.
Bank Clydesdale zaczął emitować banknot o nominale 100 funtów szkockich w 2009 r. Obecnie jest on nadal w obiegu. Przedstawia wizerunek Charmesa Rennie Mackintosh, szkockiego architekta. Papierowy banknot zawiera napis „Clydesdale Bank”.
Bank Clydesdale zaczął emitować banknot o nominale 5 funtów szkockich w 2015 r. Obecnie są one nadal w obiegu. Ten polimerowy banknot 5 funtów wyemitowany przez Clydesdale Bank upamiętnia 125. rocznicę budowy mostu Forth Bridge nad zatoką Firth of Forth we wschodniej Szkocji i przedstawia Sir Williama Arrola. Był on pionierem w wykorzystaniu stali do budowy, a jego zadaniem było zbudowanie tego mostu po katastrofalnym zawaleniu się pierwszego mostu Tay Bridge.
Bank Clydesdale zaczął emitować banknot o nominale 10 funtów szkockich w 2017 r. Obecnie są one nadal w obiegu. Przedstawia on szkockiego poetę Roberta Burnsa oraz Stare i Nowe Miasto Edynburga. Tylna strona dziesięciofuntowego, czerwono-brązowego, polimerowego banknotu przedstawia zabytki i zamek w Edynburgu.
Bank of Scotland wyemitował banknoty w funtach szkockich w 6 różnych nominałach, w tym banknoty 20 funtów Bank of Scotland (seria 2007-2011). Rozpoczęto emisję 20 funtów szkockich w 2007 r. Obecnie są one nadal w obiegu. Ten fioletowy banknot dwudziestofuntowy ma wymiary 149 mm na 80 mm. Jest częścią tak zwanej serii Bridges. Na banknocie papierowym wydrukowano napis „Bank of Scotland”. Na przodzie banknotu 20 funtów znajduje się Sir Walter Scott. Most z tyłu to Forth Bridge niedaleko Edynburga.
Bank of Scotland wyemitował banknoty w funtach szkockich w 6 różnych nominałach, w tym banknot 5 funtów (seria 2015). Są częścią aktualnej serii banknotów Bank of Scotland. Zaczęto emitować te banknoty w 2016 r. Obecnie są one nadal w obiegu. Banknot 5 funtów z polimeru przedstawia szkockiego pisarza, poetę i dramatopisarza Sir Waltera Scotta, a także budynek, w którym mieści się siedziba Banku. Z tyłu widać most Brig o ’Doon i posąg poety Roberta„ Rabbiego ”Burnsa.
Bank Szkocji wyemitował banknoty funta szkockiego w 6 różnych nominałach, w tym banknot 10 funtów (seria 2016). Zaczęto emitować funta szkockiego o nominale 10 w 2016 r. Obecnie są one nadal w obiegu. Nowy banknot 10 funtów polimerowych z Bank of Scotland zastąpił stary banknot 10-funtowy papierowy. Portret na przodzie przedstawia szkockiego pisarza Sir Andrew Scotta. Z tyłu znajduje się wiadukt Glenfinnan.
Bank Szkocji wyemitował banknoty funta szkockiego w 6 różnych nominałach, w tym banknot 20 funtów (seria 2019). Są one częścią aktualnej serii banknotów Szkocji. Rozpoczęto emisję tych banknotów w 2020 r. Obecnie są one nadal w obiegu. Nowy banknot 20 funtów z polimeru z Bank of Scotland przedstawia portret Sir Waltera Scotta z przodu, obok siedziby Banku Szkocji w Edynburgu. Na odwrocie znajdują się mosty Forth i teksty tradycyjnej ballady Far over the Forth.
Bank of Scotland wyemitował banknoty funta szkockiego w 6 różnych nominałach, w tym banknot 50 funtów (seria 2007-2011). Są częścią aktualnej serii banknotów . Zaczęto emitować 50 funtów szkockich w 2007 roku. Obecnie są one nadal w obiegu. Ten pięćdziesięciofuntowy banknot ma wymiary 156 mm na 85 mm. Na papierowym banknocie znajduje się podpis „Bank of Scotland”. Na przodzie banknotu 50 funtów znajduje się Sir Walter Scott. Na odwrocie zielonego banknotu znajduje się Falkirk Wheel, obrotowy podnośnik łodzi w Szkocji.
Bank of Scotland wyemitował banknoty funta szkockiego w 6 różnych nominałach, w tym banknot 100 funtów (seria 2007-2011). Są częścią aktualnej serii banknotów . Zaczęto emitować 100 funtów szkockich w 2007 roku. Obecnie są one nadal w obiegu. Czerwony banknot 100 funtów ma wymiary 163 mm na 90 mm. Na notatce papierowej wydrukowano tekst „Bank of Scotland”. 100 funtów przedstawia Sir Waltera Scotta z przodu i Kessock Bridge z tyłu.
Royal Bank of Scotland zaczął emitować banknot o nominale 1 funta szkockiego w 1988 roku. Obecnie są one nadal w obiegu. Przedstawia on portret lorda Ilaya, szkockiego szlachcica. Na papierowym banknocie wydrukowano napis „The Royal Bank of Scotland plc”.
Royal Bank of Scotland rozpoczął emisję banknotów o nominale 20 funtów szkockich w 1992 roku. Obecnie są one nadal w obiegu. Przedstawia on wizerunek szkockiego szlachcica Lorda Ilaya (Archibald Campbell). Na papierowym banknocie wydrukowano napis „The Royal Bank of Scotland plc”.
Bank Szkocji zaczął emitować banknot o nominale 50 funtów szkockich w 2005 r. Obecnie są one nadal w obiegu. Na banknocie znajduje się portret Lorda Ilaya, 3. księcia Argyll. Z przodu wydrukowano tekst „The Royal Bank of Scotland plc”.
Royal Bank of Scotland rozpoczął emisję banknotu o nominale 5 funtów szkockich w 2016 r. Obecnie są one nadal w obiegu. Banknot 5 funtów przedstawia szkocką poetkę i pisarkę Nan Shepherd. Zawiera cytat z jej pierwszej powieści, The Quarry Wood - „To wspaniała sprawa, aby żyć” - oraz inny z jej pracy The Living Mountain: „Ale walka między mrozem a siłą w bieżącej wodzie nie kończy się szybko". Rewers przedstawia dwie ryby i zawiera fragment wiersza "Wybór" galickiego poety Sorleya MacLeana.
Royal Bank of Scotland rozpoczął emisję banknotu o nominale 10 funtów szkockich w 2016 r. Obecnie jest on nadal w obiegu. Przedstawia z przodu szkocką naukowiec Mary Sommerville. W tle plaża Burntisland i parowiec wraz z cytatem z pracy Sommerville "Związek prac fizycznych". Na odwrocie dwie wydry i wersety z wiersza szkockiego poety Normana MacCaiga „Wrzosowiska".
Royal Bank of Scotland rozpoczął emisję banknotu o nominale 20 funtów szkockich w 2020 r. Obecnie są one nadal w obiegu. Kobieta na portrecie to Catherine „Kate” Cranston, przedsiębiorczyni, która przekształciła herbaciarnie Glasgow w przestronne i jasne przestrzenie, w których kobiety spotykały się bez męskiej przyzwoitki. Jest przedstawiona na pierwszej stronie , obok zdjęcia Willow Team Rooms w Glasglow. Z tyłu widać szkocką przyrodę z dwiema rudymi wiewiórkami i muszką.